Mitől ragyog a gyémánt
A gyémánt a nők legjobb barátja" – mondta Marilyn Monroe erre a különleges drágakőre, ami sérthetetlensége és örökkévalósága végett a jegyékszerek szimbolikus ékköve.
A gyémánt a természet egyik csodája, tiszta kristályos szén, amely a Föld mélyében keletkezett évmilliókkal ezelőtt. Az emberek kb. 4000 évvel ezelőtt fedezték fel Indiában, azóta is a legkeményebb természetes anyagként ismert. Átlátszósága és fénye tökéletes, fénytörése és színszórása a legmagasabb fokú. Képes a befogadott fény csaknem 100%-át visszatükrözni.A gyémánt a tiszta szén kristályosodott formája. Tetraéderes formában a szénatomok a legerősebb kémiai kötésben kapcsolódnak egymáshoz. Hogy gyémánt jöjjön létre, legalább 55000 atm. nyomás és 1400 °C szükséges. Ezek a feltételek bizonyos esetekben a földkéreg alatt 100-200 km mélységben alakulhatnak ki, ami ideális környezet a gyémánt születéséhez.
Keménysége az utána következő legkeményebb drágakövek 90-szerese, ezért az ékszerkészítésen kívül az iparban is széles körben is alkalmazzák. A legnagyobb gyémántlelőhelyek Dél-Afrikában, Közép-Afrikában Dél-Amerikában, Szibériában és Brazíliában találhatók.
A gyémántok értékelésénel és tanúsításánál a gyémántok négy fő paraméterét ítélik megaz úgynevezett 4C:
- Cut (csiszolás, a gyémánt csiszolata)
- Color (szín, a gyémánt színe)
- Clarity (tisztaság, a gyémánt tisztasága)
- Carat (tömege, a gyémánt súlya karátban)
Csiszolási módok:
A csiszolás és fényezés azon eljárások, melyek során a gyémánt kő természetes rejtett szépségeit, tüzét, színszórását a legjobban érvényre juttatják. A csiszolás lényege, hogy a kő optikai tulajdonságait javítsák, vagy a már meglévő jó tulajdonságait tökéletesen kiaknázzák. A leggyakoribb gyémánt csiszolási formák : briliáns (kerek), smaragdcsiszolás (csapott sarkú téglalap), princess (négyzet), ovális, Marquise vagy navette (hegyes ovális), pendeloque (körte) vagy briolett (csepp), szív (heart) alak. Emellett úgynevezett fantázia csiszolások is léteznek, általában gyengébb minőségű gyémántok vagy különleges sajátosságok miatt alakítanak ki ilyeneket.
Szín:
A fehér, vagyis színtelen gyémántok a legismertebbek, de a gyémánt a szivárvány minden színében előfordula bányászott gyémántok 70%-a fekete vagy barna színű. A gyémánt színe nagyban befolyásolja az árát ezért a különlges színű gyémántok ritkaságuk miatt sokkal drágábbak(rózsaszín, kék).Természetes színeik, a legritkábbtól a leggyakoribbig: piros, zöld, kék, rózsaszín, kanárisárga, fehér, sárgásfehér, sárga, barna, fekete. A ritka színektől eltekintve, annál magasabb a gyémánt értéke, minél fehérebb a színe. A gyémánt általában a sárga szín irányába tér el a fehértől, az árnyalatokat sokféleképpen jelzik, a legelterjedtebb skála az ábécé betűit használó, amely a “D”betűtől,a legfehérebb minőségtől indul.
- D, E (River) – kitűnő fehér
- F, G (Top Wesselton) – finomfehér
- H (Wesselton) – fehér
- I, J (Top Crystal) – gyengén árnyalt fehér
- K, L (Crystal) – árnyalt fehér
- M, N (Top Cape) – gyengén sárgás
- O, P (Cape) – sárgás
- Q, P (Light Yellow) – gyengén sárgás
Tisztaság:
A gyémánt árát a szín mellett főként a tisztasága határozza meg, amelyet a benne lévő idegen eredetű anyagok mennyisége befolyásol.A gyémánt tisztasága azt mutatja, hogy egy kő színe mennyire egyenletes eloszlású, átlátszóságát csökkentik-e zárványok vagy sem illetve ,hogy található-e hiba (mikroszkópikus repedés, belső gyémántkristály, stb) a drágakőben, és ha igen, az milyen mértékű. A gyémántok tisztaságát tízszeres nagyítás alatt ellenőrzik, egy lupé (nagyító) segítségével. Mindent, ami ilyen nagyítás mellett látható, hiba vagy nem homogén rész a szakmai nyelv zárványnak nevezik. A zárványok rontják a gyémántok minőségét, mert csökkentik a kő átlátszóságát , fényvisszaverő képességét valamint hatással lehetnek a gyémánt színére is. Az értékcsökkenés hatásának mértéke függ a zárványok elhelyezkedésltől, méretétől is.
- IF – tökéletes tisztaságú gyémánt
- VVS1, 2 – rendkívül apró, szakértők számára is csak nehezen felfedezhető zárványokat tartalmaz
- VS1, 2 – nagyon kicsi, csak tízszeres nagyítással észrevehető zárványokat tartalmaz
- SI1, 2, 3 – tízszeres nagyítóval könnyen felfedezhető zárványokat tartalmaz
- I1, 2, 3 – közepes, szabad szemmel is látható zárványokat tartalmaz
- P1, 2, 3 – nagy, szabad szemmel is jól látható zárványokat tartalmaz
SÚLY
A karát a drágakövek tömegének megadására használt mértékegység. 1 karát = 0,2 g. (Nem összetévesztendő a nemesfémek finomságát jelző karáttal.) A gyémánt karát súlya 1913 óta egységesen 200 mg. A drágakövek értékét karátárban határozzák meg, azonban ez nem lineárisan növekszik: pl. egy 2,0 ct-os kő nem kétszer annyiba kerül, mint egy 1,0 ct-os, hanem négyszer annyi is lehet az ára.
Üzleteinkben és webáruházunkban vásárolt gyémánt ékszerek mellé hivatalos tanusítványt mellékelünk!