Kérdése van? Hívjon minket!

   +36304747111 / +36203540551

            Élő ügyfélszolgálat:

Hétfőtől-Péntekig 8.00-16.45-ig

Blog

Mitől ketyeg a ketyegőd?

Mitől ketyeg a ketyegőd?

Mechanikus vagy Kvarc? Ez itt a kérdés! Sok ember nem is tudja, hogy mi a különbség egy autómata, vagy egy elemes óra között. De mi van a számlap alatt, és miért fontos ez? Íme néhány fontos dolog amit tudnod kell.

A karórákat műszaki szemponzból vizsgálva két nagy kategóriába sorolhatjuk:

  1. Mechanikus – Az eredeti felhúzós karóra, amit apró fogaskerekek működtetnek.

  2. Kvarc – A modern karóra. Nincs szükség felhúzásra, mert elem működteti.

MECHANIKUS ÓRA JELLEMZŐI

  • A mechanikus karórákat, attól függően, hogy a szerkezeteik hogyan szerzik a működésükhöz szükséges energiát, automatákra és manuálisan (kézzel) felhúzhatókra osztjuk

  • Az automata szerkezet a csuklómozgással húzza fel az órát míg a kézi felhúzású mechanikus karórát az óra koronájának tekerésével húzzuk fel.
  • Amíg egy kvarcóra az energiát egy akkumulátortól (elem) kapja, addig a mechanikus karóra a viselője csuklómozgásával vagy az óra felhúzásával termelt energiát hasznosítja

  • másodperc)

    Kevésbé pontosak, mint az quartz órák, azonban a svájci szerkezetek többsége nagyon jól beszabályozható (a magasabb árfekvésűek között már találni olyanokat, amelyeknek a heti eltérése mindössze néhány 
  • Nincs szükség elemcserére

  • Felhúzásra vagy mozgatásra folyamatosan szükségük van, mert ha ez nem történik meg, akkor meg fognak állni (a járástartalák, tehát az az idő, ami egy teljesen felhúzott rugó teljes lejártáig szól)

  • A mechanikus részek kenése kulcsfontosságú; minél magasabb a lengésszám, annál precízebb és kimunkáltabb az óra szerkezet , és ennél fogva nagyobb karbantartási 

    igénnyel kell számolnunk

  • Általánosságban azonban  elegendő 3-5 évente a szerkezet teljes szervizelése

  • Általános, tokra, tömítésekre, vízmentességre kiterjedő ellenőrzést 2 évente javasolunk

  • Értékállóságuk magas

KVARC ÓRA JELLEMZŐI

  • A kvarc karórák elektronikus szerkezettel rendelkeznek, és legtöbbjük elemmel működik. Az utóbbi évtizedekben azonban a környezetkímélőbb napelemes modellek kerültek előtérbe, amelyeket fényenergiahajt.

  • Mindegy, hogy hordjuk, vagy sem, a szerkezet működik.

  • A szerkezet karbantartására rövid időn belül nincs szükség.

  • Pontosabbak mint a mehanikus órák. Nincsen drága karbantartási költsége hiszen csak elemet kell cserélni bennük.

  • Általános, tokra, tömítésekre, vízmentességre kiterjedő ellenőrzésre és karbantartásra ezeknek az óráknak is szüksége van mivel sokszor az elektronikai modul meghibásodását a tokba jutó szennyeződések vagy pára okozza

  • A kvarc karóra vásárlása pénztárcabarátabb mivel keveseb benne a mozgó alkatrész és a gyártás során kevesebb munkát igényel.

  • Nem kimondottan értékállóak

​ÓRA KARBANTARTÁS , NÉHÁNY JÓ TANÁCS

Sok óra tulajdonos úgy gondolja hogy a szervízre sak akkor van szükség ha az óra nemműködik. Ahogy az autónkat is elvisszük szervízbe,olajcserére úgyanúgy az órák is igénylik időnkét a szervízelést.

Az elemet mindig egy megbízható órásnál cseréltesse ki. Ne próbálja otthon kicserélni. Az elem élettartama kb. 24 hónap. Azonban ez számos tényezőtől függ, például ha az óra kronográffal rendelkezik, több energiát fogyaszt, mint a sima karóra.

Érdemes lehet óraforgatót vásárolni azon tulajdonosoknak, akiknek több mechanikus karóra is a birtokukban van, így mindegyik óra járástartalékát folyamatosan fenn tudják tartani.Az óraforgató lényege, hogy akkor is felhúzva tartja a szerkezetet, amikor nem hordjuk azt.

Óraforgató dobozok széles választékban megvásárolhatóak  www.baloghekszer.hu weboldalunkon vagy üzleteinkben.

A mechanikus órák rendszeres felhúzást igényelnek.Soha ne húzza a mechanikus órát megállás után, vagy ha a korona ellenállást fejt ki.

Soha ne használjon kozmetikai termékeket és parfümöket közvetlenül az óra tokjára és szíjára.Kerülje a hirtelen hőmérséklet és páratartalom változást, az erőteljes mágneses mezőket ne tegye ki óráját hosszú távon napfénynek, vagy hosszú ideig ne legyen forró vagy nagyon hideg helyen.

Az órát száraz és biztonságos helyen tartsa. Több karóra esetében érdemes vásárolni óratartó dobozt mely nem csak védi az órákat de dekoratív kiegszítő is lehet.

A vízálló óra esetében fontos, hogy ha vízzel érintkezik, a korona mindig a helyén legyen.Ha erős ütések érik az órát (korona, gombok) gyengíthetik vízállóságát, ugyanúgy ahogy a hirtelen hőmérsékletváltozások is.Fontos eleme a szervizelésnek a mai óráknál a vízállóság fenntartása, ezért a tömítéseket is ápolják, ellenőrzik, ha kell, cserélik is. A minőségi szervizfolyamat vége mindig egy nyomáspróba (ez azt jelenti, hogy az órát a minősített nyomáson tesztelik, ellenáll-e a víznek). A tok minden kinyitása után is szükséges egy vízállóság teszt.

Figyeljen arra , hogy a garancia nem vonatkozik a  nem vízálló óráknál a vizesedésből adódó meghibásodásra a nem rendeltetésszerű, durva, nem megfelelő használatra visszavezethető sérülésekre, mint például az óra tokját, szíját, csatját vagy az abba ágyazott köveket, koronát, gombokat érő külső mechanikai hatások (ütés, karcolás, súrlódás) okozta sérülésekre

Az óra felületei tisztítására mindig egy puha szövetet használjon. Jó választás lehet a kimondottan erre a célra kitalált Hagerty óra tisztító kendő mely szövése és speciális impregnálásának köszönhetően, óráit képes ragyogóan fényesre tisztítani.Keresse üzleteinkben vagy weboldalunkon www.baloghekszer.hu